Toimisto ja Klubitalo

 • caddiemaster-toimisto avoinna ma-la klo 8-18 ja su klo 8-17
 • p. 02 6308 320 tai caddiemaster@yyterigolf.fi
 • klubin alakerran wc-tilat käytettävissä toimiston aukioloaikoina. 

Ravintola

 • Auki take away - palveluin klo 9.00-17.00
 • Kulku klubin takaa terassin ovesta

Kentänhoito tiedottaa/huomioitavaa:

Greenfee:

40 € aikuinen

20 € juniori

Ajankohtaisia ohjeita pelaamiseen, päivitetty 23.3.2020


Yyteri Golfin kenttä aukaistaan jälleen, kun sääolot sen sallivat. Luonnossa liikkuminen yksin tai pienryhmässä on edelleen mahdollista ja suotavaakin terveelle ja hyvävointiselle ihmiselle. Tätä ulkoilumahdollisuutta sekä mielen virkistystä pystymme toistaiseksi tarjoamaan golfkentillä - ohjeistukset ja rajoitukset huomioiden. 

Seuraamme toimistolla aktiivisesti Koronavirusepidemian tilannetta ja viranomaisten tiedotteita. Suomen hallitus linjasi 16.3.2020 valmiuslain käyttöönotosta. Näiden linjausten pohjalta on golftoimialalle kirjattu keskeisiä toimintatapamuutoksia rajoitteiden sekä ohjeiden muotoon.

Jäsenistön ja henkilökunnan terveys sekä mielenvirkeys ovat meille tärkeitä asioita. Noudatetaan tiedotteessa myöhemmin kuvattuja poikkeusjärjestelyjä tarkasti - ne on laadittua meidän kaikkien eduksi. Mikäli annettuja ohjeita ei noudateta, joudumme arvioimaan kentän aukioloa uudelleen. 

Kentän aukiolosta ilmoitetaan päivittäin nettisivujen vasemmassa yläkulmassa sijaitsevassa KENTTÄINFO-osiossa. 

Kenttähenkilöstö valmistelee kenttää mahdollisimman normaalisti seuraavien viikkojen aikana. Tällä hetkellä tilanne kentällä näyttää vuodenaikaan nähden erinomaiselta.

Range pyritään avaamaan täyteen toimintaan ensi viikon kuluessa. Lyöntimattojen etäisyyttä toisistaan on harvennettu, tällä varmistetaan riittävä etäisyys harjoitustilanteessakin. Palloautomaattiin asennetaan lähiaikoina korttimaksupääte, joten palloautomaattia voi jatkossa käyttää, vaikka palvelutoimisto on suljettu. Toistaiseksi pallot kerätään vielä itse. Suosittelemme hanskojen käyttöä.
 
Klubitalo ja palvelutoimisto pidetään suljettuina 18.-29.3. välisen ajan. Tuona aikana palvelemme jäsenistöä ja asiakkaitamme etänä työskennellen.

Tavoitat meidät parhaiten arkisin klo 9.00 – 15.00 puhelimitse tai sähköpostitse.
 
Leevi Karimäki, caddiemaster@yyterigolf.fi, p. 02 6308 320 tai 044 981 8559

 • ajanvaraus, jäsen- ja tasoitusasiat, seuratoiminta, pelioikeudet, kilpailuasiat, alkeiskurssit

Markus Björlin, markus.bjorlin@yyterigolf.fi, p. 044 750 5990

 • hallinnolliset asiat, kilpailujen järjestäminen Yyterissä, yhteistyösopimukset, sidosryhmät, rekrytoinnit

 
Toimenpiteitä Yyterissä Koronaviruspandemian leviämisen estämiseksi

Ajanvaraus ja maksaminen


Kaikilla kentälle lähtevillä tulee olla ajanvaraus tehtynä. Ajanvaraus suoritetaan seuran jäsenille Nexgolfin ja vieraspelaajille Teetime.fi – palvelun kautta, puhelimitse 02 6308 320 tai sähköpostitse caddiemaster@yyterigolf.fi.

Ilmoittautumista ei tarvitse tehdä toimiston ollessa suljettuna. Toimiston ollessa avoinna vinkkaus caddiemasterille tai omatoimisesti Nexgolfin kautta. Ilmoittautumisnäyttö on toistaiseksi pois käytöstä.

Pelimaksut voidaan suorittaa ennakkoon yhtiön tilille FI77 1269 3000 6153 42. Jatkossa maksaminen onnistuu myös etänä MobilePayn kautta. Tarkemmat ohjeet pelimaksujen suorittamisesta laitamme tiedoksi ensi viikon kuluessa.  Näin toimien vältämme henkilöiden välistä kontaktia.


Rajoitteet pelaamiselle

 • Sairaana tai karanteenissa olevien paikka on kotona, ei kentällä tai rangella.
 • Jos sinulle tai lähipiirissäsi on flunssan oireita, niin pysythän silloin kotioloissa.
 • Riskiryhmiin kuuluvien pyydetään noudattamaan Suomen hallituksen linjaamia velvoitteita.
 • Klubirakennus, toimisto, ravintola, pukuhuone- ja saunatilat sekä kentän wc:t pidetään kiinni toistaiseksi. Näin vältetään mahdollisia altistumistilanteita sisätiloissa.

Ohjeita pelaamiselle

 • Omalla autolla kentälle, ei suositella eri talouksissa asuvien kimppakyytejä toistaiseksi.
 • Muista hyvä käsihygienia: Pese käsiä saippualla aina mahdollisuuksien mukaan ja pidä mukanasi käsidesiä.
 • Ota mukaan oma golfkärry tai kanna bägiä. Lainakärryt eivät ole toistaiseksi käytettävissä!
 • Ykkösteelle vain yksi ryhmä kerrallaan. Odotellaan omaa lähtövuoroa rauhassa etäämmällä. 
 • Ei kätellä eikä halailla pelikavereita.
 • Pelataan ainoastaan omilla pelivälineillä, ei lainata kaverilta pelivälineitä. Vuokravälineitä ei ole saatavilla.
 • Pidä pelikavereihin riittävä sosiaalinen etäisyys, n. 2 metriä.
 • Pidä lipputanko aina reiässä, ei kosketa siihen turhaan. Nosta pallo varovasti reiästä, jotta reikä ei vaurioidu.
 • Bunkkeriharavat ovat pois käytöstä, samoin kentän roskikset ja mailapesurit.

Muutokset ohjeistuksiin

Tässä tiedotteessa määriteltyjä ohjeita ja rajoitteita arvioidaan aktiivisesti Suomen hallituksen sekä THL:n antaminen ohjeiden ja määräysten pohjalta. Samalla tarkkailemme myös golftoimialan linjausta kenttien aukioloon, ohjeisiin ja rajoitteisiin. 

Uusista rajoituksista tai ohjeiden muuttamisesta tiedotetaan seuran jäsenistöä sähköpostitse sekä golfyhteisön nettisivuilla ajankohtaista osiossa.
 
Yhdessä fiksusti toimimalla golf on edelleen yksi parhaista harrastuksista ja luonnossa liikkumisen muodoista.
 
Markus Björlin
toimitusjohtaja
Yyteri Golf Links Oy

#yyterigolf